Kustības un ēšana
Visi pārtikas produkti, izņemot ūdeni, tēju un melnu kafiju, satur enerģiju jeb kilokalorijas, kas tiek iegūta no produktos esošajiem ogļhidrātiem, taukiem un olbaltumvielām. Lai uzturētu normālu ķermeņa masu, sabalansējiet dienas laikā uzņemtās un patērētās enerģijas daudzumu.
Ieteicamais enerģijas un uzturvielu, kā arī vitamīnu un minerālvielu daudzums dažādās vecuma grupās, t.sk. atkarībā no fiziskās slodzes ir noteikts Veselības ministrijas izstrādājos ieteikumos “Ieteicamās enerģijas un uzturvielu devas Latvijas iedzīvotājiem”. Gadījumā, ja ikdienā lietojat pārtiku ar augstu enerģētisko vērtību, kas dienas laikā netiek iztērēta fiziskajās nodarbēs, enerģijas pārpalikumus organisms noglabās “rezervēs” jeb taukaudos.
Latvijā veiktie paradumu pētījumu rezultāti liecina, ka nedaudz vairāk kā pusei pieaugušo iedzīvotāju Latvijā ir palielināta ķermeņa masa. Par iemeslu tam var būt nepareizi ēšanas paradumi, mazkustīgs dzīvesveids, miega un atpūtas trūkums, paaugstināts stress darbā vai ikdienā, bet retākos gadījumos – iedzimtība.
Lai izvērtētu ķermeņa masu, parasti aprēķina ķermeņa masas indeksu (ĶMI), kas raksturo ķermeņa masu attiecībā pret auguma garumu. To aprēķina pēc formulas:
ĶMI=masa(kg)/garums(m)2
ĶMI<18,5 | nepietiekama ķermeņa masa |
ĶMI=18,5–24,9 | normāla ķermeņa masa |
ĶMI=25–29,9 | palielināta ķermeņa masa |
ĶMI>30,0 | aptaukošanās |
Palielinātas ķermeņa masas un aptaukošanās gadījumā, kad ĶMI ir virs 25, palielinās risks saslimt ar neinfekcijas slimībām, piemēram, 2.tipa cukura diabētu, hipertensiju, sirds un asinsvadu slimībām, ļaundabīgajiem audzējiem, artrītu, mugurkaula slimībām u.c. Tāpēc palielinātas ķermeņa masas gadījumā vajadzētu censties to samazināt vai vismaz panākt, lai tā nepieaug.
Esiet fiziski aktīvi ikdienā – tas stiprinās Jūsu veselību un palīdzēs samazināt vai saglabāt ķermeņa masu atbilstošajās robežās. Pasaules Veselības organizācija rekomendē katru dienu būt fiziski aktīviem vismaz 30 minūtes.
Avots: LR Veselības ministrija